Tuomarit

Kasvua ja kehitystä tuomarileirillä


Tuomarileirille osallistui lähes 120 alle 17-vuotiasta pesäpallotuomaria. Leirillä tuomarit
saivat koulutusta, tuomitsivat kaikki leiriottelut, saivat ohjausta ja asiantuntevaa yksilöllistä
palautetta toiminnastaan. Tuomareiden kehittymisestä vastasivat mm. PPL:n
nuorisotuomarijohtaja Niina Lämsä, PPL:n tuomarikoulutusvastaava ja kautta aikain
kokenein superpesissyöttötuomari Matti Lähteenmäki sekä tuomarileirin johtaja ja kautta
aikain kokenein superpesispelituomari Jouni Ojala.


Tuomarit yöpyivät omassa luokkamajoituksessaan muiden tenavaleiriläisten tapaan, nauttivat
leiriruokailun tarjonnasta ja kulkivat tuomaritehtäviin järjestetyillä kuljetuksilla täysin
maksutta.


Tuomarileirin parhaana poikatuomarina palkittiin Miska Tervo Eurajoelta ja parhaana tyttötuomarina Amanda Julkunen Laitilasta.

Tuomarileirin runko-ohjelma

 

maanantai 1.7.

klo 11:00 ilmoittautuminen alkaa ja leirikanslia aukeaa

klo 13:30 - 16:30 ottelut / klo 15:00 koulutus (Niina Lämsä)

klo 16:00 - 18:30 päivällinen

klo 18:00 - 21.00 ottelut / klo 19:00 koulutus (Niina Lämsä)

klo 20:00 - 21:30 iltapala

klo 21:45 tuomaripalaveri
 

tiistai 2.7.

klo 6:30 - 9:00 aamupala

klo 8:30 - 10:30 ottelut / klo 10:00 sääntötesti (Jouni Ojala)

klo 10:30 - 13:00 lounas

klo 13:00 - 17:00 ottelut / klo 14:00 sääntötesti (Jouni Ojala)

klo 16:00 - 18:30 päivällinen

klo 18:00 - 21:00 ottelut

klo 20:00 - 21:30 iltapala

klo 21:45 tuomaripalaveri
 

keskiviikko 3.7.

klo 6:30 - 9:00 aamupala

klo 8:30 - 10:30 ottelut / klo 9:30 koulutus (Matti Lähteenmäki)

klo 10:30 - 13:00 lounas

klo 13:00 - 17:00 ottelut / klo 13:00 koulutus (Matti Lähteenmäki)

klo 16:00 - 18:30 päivällinen

klo 18:00 - 21:00 ottelut

klo 20:00 - 21:30 iltapala
 

torstai 4.7.

klo 6:30 - 9:00 aamupala

klo 8:30 - 10:30 ottelut

klo 10:30 - 13:00 lounas

klo 13:00 - 17:00 ottelut

klo 15:30 - 18:30 päivällinen

klo 17:30 pelisarjojen Itä-Lännet

klo 19:00 kilpasarjojen Itä-Lännet

klo 20:00 - 21:30 iltapala

klo 21:00 tuomarileirin Itä-Länsi
 

perjantai 5.7.

klo 6:30 - 9:00 aamupala

klo 8:30 - 10:30 ottelut

klo 10:30 - 13:00 lounas

klo 13:00 - 17:00 ottelut

klo 16:00 - 18:30 päivällinen

klo 19:00 - 21:30 Disco Tapiolan urheiluhallissa

klo 20:00 - 22:00 iltapala
 

lauantai 6.7.

klo 6:30 - 9:00 aamupala

klo 8:30 - 10:30 sijoitusottelut

klo 10:30 - 13:30 lounas

klo 13:30 mitali- ja sijoitusottelut
 

PDF-tiedostomaanantain_tuomari-_ja_koulutusryhmat.pdf (404 kB)
maanantain tuomaritehtävä- ja koulutusryhmät
PDF-tiedostomaanantain_pelit_II.pdf (484 kB)
maanantain tuomari- ja tarkkailuohjelmat
PDF-tiedostotiistain_tuomari-_ja_koulutusryhmat.pdf (333 kB)
tiistain tuomaritehtävä- ja sääntökoulutusryhmät
PDF-tiedostotiistain_pelit.pdf (540 kB)
tiistain tuomari- ja tarkkailuohjelmat
PDF-tiedostokeskiviikon_koulutusryhmat.pdf (182 kB)
keskiviikon koulutusryhmät
PDF-tiedostokeskiviikon_pelit.pdf (497 kB)
keskiviikon tuomari- ja tarkkailuohjelmat
PDF-tiedostotorstain_pelit_II.pdf (478 kB)
torstain noudatettava tuomariohjelma
PDF-tiedostoperjantain_pelit_II.pdf (476 kB)
perjantain tuomari- ja tarkkailutehtävät
PDF-tiedostolauantain_pelit_I.pdf (467 kB)
lauantain tuomari- ja tarkkailutehtävät