Uutiset 2012

Tatun E-tytöt aluesarjan hopealle - onnittelut!!!!

1. Kuusankosken Puhti 1  53 p.
2. Espoon Pesis 44 p.
3. Kuusankosken Puhti 2  37 p.
4. KiPe06 Järvenpää  32 p.
Koko sarjataulukko ja ottelutulokset http://www.etelanpesis.fi/sarjataulukot.php?s=e-tytöt

 C-pojat Sininen saavutti aluesarjan hopeaa!!!! ONNITTELUT!

 C-pojat Sinisten joukkue voitti aluesarjan runkosarjan puhtaalla pelillä ja pelasi mitaleista 15.9.

Välierä KiPe06:a vastaan pelattiin klo 10.30 Mailapuistossa. Ottelu ratkesi Espoolle vasta superissa.

Toisessa välierässä Keravalla kohtasivat KePe ja Jyväskylän Kiri. Kiri pääsi finaaliin Espoon vastustajaksi.

Mitalipelit pelattiin Keravalla Koivikon kentällä alkaen klo 14.30 pronssiottelulla, jonka voitti KiPe. 

Finaali klo 17.30 Jyväskylän Kirin C1/C2 ja Espoon välillä päättyi Kirin voittoon.

 

 

Espoon Pesis Naisten Suomensarjan joukkue 2012
Vasemmalta takaa: Erika Allekotte, Reeta Evikoski, Jukka Keronen, Heli Harsunen, Eeva Hanni, Petri Hyysalo, Maria Kankkio, Milja Härö, Heli Jänkä-Mäntynen, Katja Urpalainen, Annika Pakarinen, Hanna-Mari Kesti, Janni Tuomisto, Kaisa Evikoski. Kuvasta puuttu Erika Haapalehto, Marleena Härö, Vera Ristell, Sonja Ristell

                                             Espoon Naisten Suomensarjan joukkue 2012

 

Espoon naisten edustusjoukkue säilytti sarjapaikkansa Suomensarjassa kaudelle 2013



 

Kauden 2012 palkitut:
 

Vuoden joukkue
C-pojat Sininen
 
Vuoden naispelaaja
Maria Kankkio
 
Vuoden miespelaaja
Mika Raninen
 
 
Vuoden pesisperhe
Onnelaiset
 
 
 
Vuoden joukkueenjohtaja
Sari Parisaari
 
 
Nuori Suomi -juniorivalmentaja
 
Tatu Suontausta
 
 
 
Vuoden valmentaja
Lauri Helin
 
 
Vuoden tyttöpelaaja
 
Riina Kallio
 
 
 
Vuoden poikapelaaja
Lauri Böhm
 
 
Vuoden tuomari
 
Miko Kotiniemi
 
 
Pelinjohtajien tuomarivalinta
 
Joni Salo
 
 
Vuoden seurateko
 
Riku Rantanen talkootoiminta
 
 
Naisten aluesarja
Sini Partanen
Minna Järvenoja
Aurora Lehtinen
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
Miesten aluesarja
Patrik Lahti
Topias Härmä
Joel Virolainen
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
Naisten suomensarja
Heli Harsunen
Hanna-Mari Kesti
Kaisa Evikoski
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
Miesten maakunta
Jesse Lingman
Miikka Autio
Lasse Joensuu
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
B-tytöt
Annika Pakarinen
Reeta Evikoski
Riina Kallio
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
C-pojat Valkoinen
Tuomas Saarinen
Matias Kauppinen
Urho Koljonen
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
C-pojat Sininen
Lauri Böhm
Juuso Ahlroos
Erik Lahti
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
C-tytöt
Sara Tuomisto
Hanna Lehtinen
Hannele Toivonen
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
D-pojat Valkoinen
Miikka Olkkonen
Urho Koljonen
Roni Pätäri
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
D-pojat Sininen
Joni Salo
Atte Onnelainen
Paavo Kauhanen
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
D-tytöt
Aino Karila
Oona Oljemark
Sonia Palovaara
Julia Ivakko
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
hyvä harjoittelija
E-pojat -00
Santeri Rinta-Rahko
Anton Kelo
Joel Suutari
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
E-pojat -01
Daniel Östman
Joona Lehtinen
Aaro Peltola
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä
E-tytöt
Kiisa Uusitalo
Liinu Turpela
Pihka Oksanen
sisäpelaaja
ulkopelaaja
kehittyjä

 Kaikki F- ja G-ikäiset palkittiin Etelän Pesiksen mitaleilla.

Ruuhkaa lyöntitutkalla

Pelikauden päättäjäiset pidettiin Mailapuistossa lauantaina 29.9.
Seuran kovimmat lyöntilukemat tutkassa:

1. Joonas Suutari 159 km/t
2. Lasse Joensuu  149 km/t
3. Samuli Friberg   148 km/t
3. Patrik Lahti      148 km/t

Sukkulaviestin voitti D-tyttöjen joukkue, onnittelut!

Tuomarit - Pelinjohtajat 0-1 (voitt.joukkueen pj Erik Lahti)
 

Nassikat/G vs. Vanhemmat -ottelu:  NASSIKAT VOITTI

D/C-joukkueiden Hitteri-kisa - voittajajoukkue palkitaan kauden päättäjäisissä

Onnittelut kaikille ja kiitokset osallistumisesta!

Espoo-päivän ohjelma lauantaina 25.8.:

Espoonlahden urheilupuiston Mailapuistossa, Espoonlahdentie 2

 - Miesten maakuntasarjan ottelu Espoon Otakoppi - Espoon Pesis klo 11-14

 - Nassikkaturnaus pesiskoululaisille ja perhepesis-lapsille miesten ottelun jälkeen klo 14:30

 - D-poikien sarjaottelu Espoon Pesis - Hyvinkään Tahko klo 16

 - Espoon Seniorit ja Espoon Helmet ystävyysottelu klo 19 - tervetuloa myös perhepesis-vanhemmat

-  tutkaan lyönti- ja heittomahdollisuus otteluiden välissä

 Kuitinmäen koulun kentällä, Kuitinkuja

E-tyttöjen turnaus Espoo-Kuusankoski-Vihti klo 13-18
______________________________________________________________________________________________________

Toivotamme lämpimästi tervetulleiksi uudet valmentajamme!
 

Esa KesänenF-pojat
Marjuska KilpeläinenG-joukkue
Lauri PetäjäD-pojat
Elina SaloF-tytöt
Joel VirolainenD-pojat
  
  

 

Naisten Suomensarja alkamassa

Useamman vuoden tauon jälkeen Pesäpalloliitto järjestää naisille Suomensarjan, joka jakautuu etelä-, länsi-, keski- ja pohjoislohkoihin. Espoon naiset voittivat viime vuonna maakuntasarjan eteläisen lohkon ja pelaavat tällä kaudella Suomensarjan eteläisessä lohkossa yhdessä seuraavien joukkueiden kanssa: Hämeenlinnan Paukku, Kuusankosken Puhti, Loimaan Palloilijat Junioripesis, Pesä Ysit, Lappeenranta, Puna-Mustat, Helsinki, Pöytyän Urheilijat, Vihdin Pallo 3. Otteluohjelma



 

Espoon parhaana palkittu Reeta Evikoski toi useamman juoksun ja pelasi mainiosti ulkonakin
Erika Allekotte Espoon lukkarina
Katja Urpalaisen näpynäyte, Katjan kärkilyönti teho oli täydet 100%
Maria Kankkio koitiutti neljä kertaa ja palkittiin Espoon kakkospalkinnolla

 Espoon naiset aloittivat Suomensarjan niukalla kotitappiolla Loimaata vastaan

Ottelun tilasto



 

Joelin numero pois käytöstä, viikonloppuisin ja iltaisin saa kiinni numerosta 046-9005238

Tuomariohjelma julkistettu elokuun alkuun asti! Jojot, huom! Muistakaa vahvistaa jokainen tuomari puhelimitse viimeistään 5 päivää ennen ottelun alkua! Pyytäkää viestissänne tuomarilta kuittaus, että on lukenut viestin!

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

Taneli Härmä
Peppi Hyysalo
Reeta Evikoski
Meri Terho ja Marleena Härö

Onnittelemme kevään uusia ylioppilaita ja ammattiin valmistuneita!

Onnea Reeta Evikoski, Peppi Hyysalo, Taneli Härmä, Marleena Härö ja Meri Terho!

 

 

 



 



Kesäpesistä Mailapuistossa
- kesäkuussa 3 krt/vko
- seuran omat 1996-2000 -pojat (Lauri Helin ohjaa)

- F-E-D-tytöt (Tatu Suontausta ohjaa) - 3 krt/vko
- heinä-elokuussa kaikki halukkaat - 2 krt/vko
Lisätietoa PESISKOULU-osiossa



 

Seuran puheenjohtajana haluan esittää lämpimät kiitokset juuri päättyneen D-alueleirin erittäin kyvykkäälle ydinryhmälle sekä kaikille talkoolaisille, jotka käyttivät kallisarvoista aikaansa alkukesän viikonlopusta, jolloin varmasti olisi kaikenlaista muutakin tekemistä!

Kaikilla asianosaisilla on syytä tyytyväisyyteen, koska leirin aikana saadut palautteet ovat olleet todella mieltä lämmittäviä. Leiriläisten tyytyväisyyden takana uskoisin olevan henkilökohtaiset tapaamiset positiivisten leiriorganisaatioilaisten kanssa:) Hymy tarttuu!

Vuoden 2012 juniorivalmentaja Tatu Suontausta - Espoon Pesis

Valtakunnallisessa 20-vuotisjuhla Sinettiseminaarissa julkistettiin 6.10.12 vuoden 2012 juniorivalmentaja, vuoden 2012 sinettiseura ja Kasva Urheilijaksi -stipendi.

ONNITTTELUT KOKO SEURAN PUOLESTA!

_____________________________________________________________________________________________

Kausi 2012 on kohta paketissa!
Haemme valmentajia/pelinjohtajia tulevaisuuden haasteisiin

- kaikille sarjatasoille
- tyttö- ja poikajoukkueisiin
- F-ikäisistä C-ikäisiin
- kilpa- ja pelisarjaan
Jos kiinnostuit, ole ystävällisesti yhteydessä Matti Selkälään, puh. 050-535 1735

Jos sinua kiinnostaa naisjoukkueen valmennus/pelinjohto, ole ystävällisesti yhteydessä Jukka Keroseen, puh. 010 320 7142